Domowe sposoby usunięcie plam z ubrań

Na wywabienie plam z odzieży jest wiele prostych i skutecznych sposobów. Producenci odplamiaczy i proszków do prania ciągle prześcigają się, który produkt jest najlepszy. Niestety wiele detergentów może nieodwracalnie uszkodzić ulubione kreacje. Warto wypróbować takie produkty jak soda oczyszczona oraz sok z cytryny. Te produkty każdy posiada w swoim domu. 

Ubrania czarne, białe i kolorowe 

W zależności od koloru ubrań należy dobrać odpowiednią metodę usuwania uporczywych plam. Jeżeli plama jest świeża to usunięcie jej jest znacznie prostsze i szybsze niż w przypadku plam, które zdążyły już wsiąknąć w głąb tkaniny. Domowe sposoby działają znacznie lepiej, gdy mamy możliwość usunięcia plamy praktycznie od razu po nieszczęśliwym wypadku. Na plamy powstałe na ubraniach z delikatnego materiału odpowiednie będzie użycie sody oczyszczonej. Należy ja rozmieszać z wodą – 4 łyżki sody na 1/4 szklanki wody. Kolejno tą mieszanką należy zalać zaplamione miejsce i odczekać około godzinę. Po upływie tego czasu trzeba ostrożnie zaprać obszar wokół plamy i pozostawić ubranie do wyschnięcia. 

Plamy na białych rzeczach są o wiele bardziej nieestetyczne. Rzucają się w oczy praktycznie od razu. Warto do usunięcia plamy na jasnej rzeczy wykorzystać pospolite szare mydło. Ściereczkę lub gąbkę należy namoczyć wodą i rozprowadzić po niej szare mydło. Kolejno delikatnie przetrzeć plamę. Taka metoda sprawdzi się przy różnych plamach, jednak o wiele trudniej usunąć plamę powstałą przez trawę. Wtedy można wykorzystać mieszankę soli z wodą. W tej mieszance należy namoczyć ubranie i pozostawić na około godzinę, a kolejno wsadzić ubranie do pralki i wyprać. W przypadku czarnych ubrań dobrym sposobem jest użycie wody utlenionej. Plamę należy zalać kilkoma kroplami wody utlenionej i zaczekać, aż wsiąknie. Ubranie należy pozostawić przez chwilę, a kolejno wyprać ulubioną czarną rzecz w delikatnym płynie do prania. 

Trudne plamy z kawy, wina i herbaty 

Plamy po kawie lub herbacie zdarzają się dosyć często. Jeżeli plama jest świeża wystarczy tylko zaprać plamę mieszając wodę z mydłem. Jeżeli zabrudzona tkanina jest syntetyczna wtedy warto skropić plamę sokiem z cytryny. Na bawełniane ubrania natomiast lepiej wykorzystać ocet z zimną wodą. W przypadku plamy, która powstała przez czerwone wino, duże znaczenie ma czas reakcji. Należy szybko wypłukać ubranie pod bieżącą wodą i rozprowadzić na plamie sól. W dalszej kolejności należy odczekać kilka minut, później zamoczyć ubranie na około godzinę, a na końcu je wyprać. 

Podsumowując poziom skuteczności wywabiania plam w dużej mierze zależy od rodzaju tkaniny, jej koloru, a także czasu reakcji. Warto jednak użyć naturalnych składników i domowych sposobów na usuwanie plam, ponieważ są one sprawdzone przez wielu ludzi i uważane za bardzo skuteczne. Dzięki tym metodom unikamy także ryzyka uszkodzenia ulubionej części garderoby chemicznymi środkami.