Sukulenty, rośliny dla każdego

Sukulenty to rośliny gruboszowate, które doskonale przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności do wody. Dzięki swoim właściwościom sukulenty są idealne dla osób, którzy pragną mieć ozdobne rośliny w domu, ale nie zawsze mają czas by je systematycznie podlewać. Rośliny te wykształciły tkankę wodną, która służy między innymi gromadzeniu wody. Rośliny te są także w stanie oszczędnie ją gospodarować. Sukulenty występują najczęściej na obszarach pustynnych, ale spotykane są we wszystkich strefach klimatycznych, a wiele z ich gatunków są idealnymi kandydatami na ozdobne rośliny.  

Jak dbać o sukulenty?

Ze względu na miejsce magazynowania wody, można wyróżnić sukulenty łodygowe, liściowe i korzeniowe. Sukulenty to idealne rośliny dla osób, które często zapominają o podlewaniu jednak należy tym roślinom zapewnić dostęp do promieni słonecznych. Dobrym miejscem do postawienia sukulentów jest parapet przy oknie. W zależności od rodzaju sukulentów, każda roślina ma inne wymagania. Jedne wolą miejsca bardziej nasłonecznione, a niektóre wolą miejsca, gdzie promienie słoneczne nie są tak intensywne. W okresie wzrostu, sukulenty dobrze czują się w temperaturze pokojowej jednak w okresie spoczynku, rośliny te akceptują temperaturę poniżej 15 st. C. Oznacza to, że kiedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, warto sukulenty podlewać regularnie aż do września, natomiast kolejno należy zmniejszyć częstotliwość podlewania aż do końca lutego.

Terrarium z sukulentami

Do najczęściej uprawianych sukulentów można zaliczyć aloes zwyczajny, patyczak, sansewieria gwinejska, czy grubosz jajowaty. Rośliny te cieszą się dużą popularnością ze względu na niewielkie wymagania oraz różnorodne kształty i odcienie. Ciekawym pomysłem dla osób, którzy wiedzą jak opiekować się sukulentami jest urządzenie roślinnego terrarium. Wystarczy jedynie ozdobne szkło, np. w kształcie wazonu lub kuli, gdzie można zaprojektować i skomponować własny mikroklimat. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie podłoże i położyć rośliny w nasłonecznionym miejscu. Taką kompozycję z sukulentami można także ozdobić ścinkami, mchem, a nawet kolorowymi kamyczkami. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.