Wykrywacz metalu- ciekawy gadżet dla niego

Wykrywacz metalu jest urządzeniem, które wykorzystuje indukcję magnetyczna do wykrywania metalu zarówno w różnych obiektach jak i  pod ziemią. Wykrywacze wytwarzają pole magnetyczne w cewce, która przenika wgłąb ziemi. Obiekty, które są metalowe i znajdują się w zasięgu pola magnetycznego ulegają wzbudzeniu i tym samym wytwarzają własne pole magnetyczne, które obiera cewka. Cewka daje sygnał jeżeli wykryje metal, a im bliżej obiektu, tym sygnał jest głośniejszy. 

Krótka historia wykrywacza metali 

Pierwsza próba stworzenia urządzenia wykrywającego metal przypadła na XIX wiek. Celem zbudowanego urządzenia było zlokalizowanie kuli w ciele zranionego prezydenta. Pomimo, że wykrywacz działał poprawnie to jednak nie udało się zlokalizować kuli ze względu na zakłucenia wywołane przez sprężyny materaca, na którym leżała zraniona osoba. W latach 20- XX wieku rozpoczęto komercyjną produkcję wykrywaczy dzięki patentom na takie urządzenie. Ciekawe, że również Polacy (dwóch poruczników) miało swój wkład w projektowanie wykrywaczy metali (ręczny detektor elektromagnetyczny). Wykrywacze były używane przez saperów do wykrywania min lądowych. 

Zastosowanie wykrywacza 

Wykrywacze mogą być przydatne do poszukiwania niewybuchów, podczas przeprowadzania badań archeologicnych. Obecnie to urządzenie służy także pasjonatom, którzy marzą o znalezieniu skarbów. Skarby te mogą pochodzić z różnych epok. Wiele wykrywaczy metali wyposażony jest w podświetlany, intuicyjny panel sterowania. Są także dosyć odporne na wodę i brud, dzięki czemu można poszukiwać skarbów bez ograniczeń. Warto także zaznaczyć, że nowoczesne wykrywacze są dosyć lekkie i podręczne dzięki czemu można je zabrać w każdą podróż. 

Podsumowując, jeżeli marzysz o szukaniu skarbów i lubisz także spędzać czas poza domem ,wykrywacz to ciekawy pomysł na znalezienie nowego hobby. Coraz więcej osób chętnie poszukuje skarbów, np. na plażach czy przy jeziorach. Należy jednak wiedzieć, że poszukiwania bez pozwoleń możliwe są tylko w niektórych miejsach. Wiele lokalizacji wymaga jednak konieczności otrzymania pozwolenia, więc warto zdobyć szerszą wiedzę na ten temat przed rozpoczęciem pierwszej wędrówki.